Protezin Bakımı

PROTEZ GÖZÜN TAKILIP ÇIKARTILMASI

Protez göz istenildiği zaman çok rahat bir şekilde takılıp çıkartılabilinir. Protezi göz yuvasında tutan hastanın alt ve üst göz kapaklarıdır. Protezinizi sadece ayda bir temizlik için gözünüzden çıkarınız.

Protezi çıkaracağınız zaman ellerinizin temiz olmasına özen gösteriniz. Aksi taktirde göz yuvanızda iritasyona neden olabilirsiniz...

PROTEZİN ÇIKARTILMASI

El ile çıkarma

 

 • Alt öz kapağınızı işaret parmağınızla aşağıya doğru çekin, yukarı bakın ve parmağınızı kulağınıza doğru hafifçe kaydırın.
 • Protez alt göz kapağınızın üstüne gelmiş durumdayken boşta kalan elinizle hafifçe protezi tutup göz yuvanızdan çıkarın.

  protezi_305karma

Vantuz yardımı ile çıkarma

 

 • Bir elinizle göz kapaklarınızı açın. Diğer elinizle vantuzu ağız kısmını protezin üzerine dokundurun ve içi hava dolu bombeli kısmını sıkıp bırakın. Vantuz proteze yapışmış durumdadır.
 • Bir elinizle alt göz kapağınızı aşağıya doğru çekin. Diğer elinizle vantuzu tutup önce protezin alt kısımı dışarıya çıkacak şekilde protezinizi göz yuvanızdan çıkarın.

  vantuz_yard305m305yla_305karma


PROTEZİN TAKILMASI

El ile takma

 

 • Bir elinizin işaret parmağı ile üst göz kapağınızı yukarıya doğru kaldırın. Diğer elinizle protezin üst tarafını göz kapağınızın içine yerleştirin.
 • Üst göz kapağınızı bırakın ve aynı elinizle alt göz kapağınızı aşağıya doğru hafifçe çekin . diğer elinizle protezinizi göz yuvanıza oturtun.

  protezi_takma


Vantuz yardımı ile takma

 

 • Vantuzu ağız kısmını protezin üzerine dokundurun ve içi hava dolu bombeli kısmını sıkıp bırakın. Vantuz proteze yapışmış durumdadır. Bir elinizin işaret parmağı ile üst göz kapağınızı yukarıya doğru kaldırın. Diğer elinizle protezin üst tarafını göz kapağınızın içine vantuz yardımı ile yerleştirin.
 • Üst göz kapağınızı bırakın ve aynı elinizle alt göz kapağınızı aşağıya doğru hafifçe çekin . Vantuzla tutmakta olduğunuz proteziniz göz yuvanıza oturduğu zaman alt göz kapağınızı bırakınız ve vantuzun protezi bırakması için vantuzun bombeli kısmını tekrar sıkınız.

  vantuz_yard305m305yla_takma

 

PROTEZİN TEMİZLENMESİ

protezi_y305kamaZaman içerisinde protezin yüzeyi protein toplar. Birikmiş olan bu proteini ayda bir yıkayarak temizlemek gerekmektedir. Temizliği yapılmayan protezler göz kapaklarına ve göz yuvasına zaman içerisinde zarar verebilir.
Protezi temizleme sıklığı için bir ayı geçmemesi tavsiye edilir.

 • Elerinizi sabun ve ılık su ile yıkayınız.
 • Ilık su ve bebek şampuanı ile protezinizi parmaklarınızla hafifçe ovalayarak varsa birikmiş olan proteinleri temizleyiniz.
 • Temizlik esnasında sadece su ve bebek şampuanı kullanınız.
 • Kuru ve yumuşak bir havlu ıle protezinizi bastırmadan kurulayınız.

Göz kapaklarınızda ve kirpiklerinizde birikmiş olan proteini ılık su ıle ıslatılmış bir havlu ile temizleyebilirsiniz.
Bizim tavsiyemiz her 6 ayda bir protezinizi aldığınız yere götürüp cilasının yenilenmesini sağlamanızdır.


Protez göz kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar

1. Prptezinizi takıp çıkartırken ellerinizin herzaman temiz olduğundan emin olun.
2. Protezinizi takıp çıkartırken düşürdüğünüzde hasar görmemesi ve kaybolmaması için altına temiz bir havlu serin.
3. Protezinizi çok sık takıp çıkarmanız göz yuvanızda iritasyona ve çapaklanmanızın artmasına sebep olur. Protezinizi protez ortez teknikerinin talimatları doğrultusunda takıp çıkartınız.
4. Yüzünüzü yıkarken gözlerinizi kapatın ve parmaklarınızdan dış taraftan burnunuza doğru gözlerinizi yıkayın. Gözleriniz açık ve dış tarafa doğru yıkarsanız proteziniz göz yuvanızda dönebilir.
5. İnsanlarla birebir konuşurken başınızı çevireken veya bedeninizle o kişe dönerek konuşunuz.
6. Gözlük kullanmıyorsanız bile sağlam gözünüzü korumak için numarasız polikarbon gözlük kullanınız.
7. Protezinizi çıkarttığınız zaman peçete içerisine sarmayınız. Sizin veya başkaları tarafindan çöp sanılıp atılabilinir.
8. Hiçbir zaman protezinizi solvent veya alkol türevli kimyasallarla temizlemeyiniz. Aksi taktirde proteziniz ve göz yuvanız zarar görebilir.
9. Denize veya havuza girerken yüzücü gözlüğü kullanınız.


PROTEZ GÖZÜN CİLALANMASI

res4Protezin cilalanması rahat bir kullanım ve daha doğal bir görünüm sağlar. Protez cilalanırken yüzeyinde bulunan protein ve kurumuş çapak gibi bakteri oluşumuna sebep olan plaklar giderilir.

Protezinizin her 6 ayda bir cilalanması tavsiye edilir.

Protezinizin cilalanması gerektiğini gösteren bazğı semptonlar.

 • Göz kapağınızdaki kaşıntı ve kızarıklıklar.
 • Çapaklanmanızın artması ve rahatsızlık hissi.
 • Protezin parlaklığını yitirmesi.

Protezinizin kullanımı ve bakımı için olan sorularınız için bizinle temasa geçiniz.